همه قیمت ها همیشه بروز هستند ، با خیال راحت خرید کنید

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

NFC چیست و چه کاربردی در گوشی های هوشمند دارد؟

NFC چیست و چه کاربردی در گوشی های هوشمند دارد؟

NFC چیست و چه کاربردی در گوشی های هوشمند دارد؟

بدون تردید واژه ان اف سی یا NFC به گوش شما خورده و می‌دانید که یکی از قابلیت‌های اتصالی گوشی‌های هوشمند محسوب می‌شود.

اما به واقع ماهیت NFC چیست و چه کاربردی دارد؟ نحوه عملکرد ان اف سی چگونه است؟ در این مقاله قصد داریم که در مورد این قابلیت ، نحوه عملکرد و کاربردهای آن صحبت کنیم.

NFC چیست و چه کاربردی در گوشی های هوشمند دارد؟

 

NFC به چه معناست؟

واژه NFC مخفف عبارت Near Field Communication است که در زبان فارسی به آن “ارتباط حوزه نزدیک” یا همان “ان اف سی” گفته می‌شود.

کاربرد NFC در واقع یک استاندارد ارتباطی برای گجت‌های موبایلی (قابل حمل) محسوب می‌شود که با ایجاد یک ارتباطات رادیویی خاص دو دستگاه مجهز به این قابلیت را قادر به رد و بدل داده می‌کند.

 

NFC چیست و چه کاربردی در گوشی های هوشمند دارد؟

به منظور ایجاد تعامل مابین دو دستگاه از طریق قابلیت اتصال ان اف سی باید حتما فاصله آن دو دستگاه حداکثر چند سانتیمتر باشد.

بنابراین NFC یک قابلیت ارتباطی است که دستگاه‌های موبایلی را در شرایطی که نزدیک به یکدیگر باشند، قادر به رد و بدل اطلاعات می‌کند.

گجت‌های موبایلی و قابل حمل به منظور پشتیبانی از NFC باید حتما به تراشه NFC مجهز باشند، بنابراین هر دستگاهی که از اتصال NFC پشتیبانی می‌کند به تراشه اختصاصی مجهز است.

NFC چگونه کار می‌کند؟

حال که متوجه شدیم واژه ان اف سی چیست و چه معنایی دارد، نوبت به شرح نحوه عملکرد آن می‌رسد.

اتصال NFC مبتنی بر تکنولوژی شناسایی فرکانس رادیویی تکامل یافته‌ای است که بر روی یک چیپ یا تراشه اختصاصی اعمال شده و به این صورت دستگاه را قادر به ارتباط بیسیم می‌کند.

بنابراین به زبان ساده باید بگوییم که NFC یک فرکانس رادیویی ایجاد می‌کند و از طریق آن ارتباط مابین دو دستگاه را برقرار می‌سازد.

هنگامی که ابن قابلیت در دو دستگاه فعال باشد، آن دو می‌توانند حجم کمی از اطلاعات را مابین یکدیگر منتقل نمایند.NFC چیست و چه کاربردی در گوشی های هوشمند دارد؟ تنها شرط لازم این است که دو دستگاه به یکدیگر نزدیک باشند. در این نوع ارتباط دو طرفه نیازی به وارد کردن کد تایید وجود ندارد. همچنین قابلیت اتصال NFC مصرف انرژی بسیار پایینی دارد.

کاربرد NFC در گجت‌های هوشمند

شاید تصور کنید که nfc چندان کارایی جالبی در گجت‌های هوشمند و موبایلی ندارد، اما باید بدانید که این طرز تفکر صحیح نیست. ارتباط ان اف سی می‌تواند کاربردهای بسیار زیادی را برایتان به ارمغان بیاورد که برخی از جالب‌ترین آن‌ها به شرح زیر هستند:

NFC چیست و چه کاربردی در گوشی های هوشمند دارد؟

به منظور پرداخت الکترونیکی و بیسیم

این روزها یکی از قابلیت‌هایی که در حال فراگیر شدن است مربوط به قابلیت‌های “پرداخت الکترونیکی بیسیم” می‌شود که از طریق گجت‌های موبایلی صورت می‌پذیرد. به عنوان مثال

قابلیت اپل پی (Apple Pay)
سامسونگ پی (Samsung Pay)
اندروید پی (Android Pay)

تمام این قابلیت‌ها مبتنی بر اتصال nfc هستند و اگر گجت هوشمند شما از NFC پشتیبانی نکند، قادر به استفاده از سرویس‌های پرداخت الکترونیکی نام برده شده هم نخواهید بود.

NFC چیست و چه کاربردی در گوشی های هوشمند دارد؟

بنابراین یکی از مزیت‌های ساعت‌های هوشمندی که ضمن تجهیز به NFC از این اتصال پشتیبانی می‌کنند این است که می‌توانند به صورت مستقل با سرویس‌های پرداخت الکترونیکی تعامل داشته باشند.

برای مثال شما با استفاده از اپل واچ (Apple Watch) و قابلیت NFC آن می‌توانید از سرویس اپل پی استفاده کنید و خریدهای خود را تکمیل نمایید.

به منظور پرینت آنی عکس‌های شما

اگر گوشی هوشمند شما هم از این قابلیت پشتیبانی کند و یک پرینتر وایرلس مجهز به چیپ ان اف سی داشته باشید، می‌توانید به صورت بیسیم و از طریق ارتباط NFC به صورت آنی و ظرف چند ثانیه از عکس‌های دیجیتالی خود نسخه چاپی دریافت کنید.

Mobile Print

برای انجام این کار کافیست که از اپلیکیشن‌هایی همچون موبایل پرینت (Mobile Print) استفاده کنید.

 به منظور انتقال تصویر از موبایل به تلویزیون

یکی دیگر از قابلیت‌هایی که به موجب وجود اتصال NFC می‌توانید از آن استفاده کنید مربوط به انتقال تصویر از موبایل به تلویزیون می‌شود. البته برای انجام این کار باید حتما تلویزیون شما هم از قابلیت NFC پشتیبانی کند.

در برخی از مدل‌ها و موارد هم لازم است تا اپلیکیشن خاصی دانلود و از آن استفاده شود. در هر صورت یکی دیگر از کاربردهای جالب nfc مربوط به انتقال تصویر از موبایل به تلویزیون می‌شود.

به منظور شارژ باتری گجت هوشمند

یکی دیگر از قابلیت‌هایی که به موجب وجود چیپ ان اف سی در برخی از گجت‌ها قابل استفاده می‌شود مربوط به امکان شارژ باتری گجت از طریق NFC است. در این روش بدون نیاز به وجود هیچ کابلی مابین گوشی و پد شارژر، باتری دستگاه شارژ می‌شود.

به منظور انتقال صدا به اسپیکر

اسپیکرهای خاصی وجود دارند که از ارتباط NFC پشتیبانی می‌کنند. اگر این نوع از اسپیکرها را در اختیار دارید، کافیست که گوشی هوشمند خود را به بخشی از آن که برای انتقال داده از طریق NFC مشخص شده است، نزدیک کنید. با گوشی خود یک موزیک پخش کنید و مشاهده خواهید کرد که صدای خروجی از اسپیکر پخش می‌شود.

استفاده از nfc در کارت‌هایی همچون کارت غذای دانشگاه‌ها، بلیت مترو و غیره

حتما تجربه معطل شدن در صف سلف سرویس دانشگاه را داشته‌اید!

سیستم‌های هوشمندی که در دانشگاه‌های به منظور ارائه غذا به دانشجویان از آن‌ها استفاده می‌شود، مبتنی بر اتصال nfc هستند.

نحوه کار

هنگامی که شما کارت غذای خود را در کنار ریسیور قرار می‌دهید و ژتون خود را دریافت می‌کنید، از طریق چیپ NFC یک ارتباط رادیویی مابین کارت و دستگاه برقرار شده و اطلاعاتی رد و بدل می‌شود. از این سیستم در مکان‌های دیگری همچون تایید بلیت مترو و غیره هم استفاده می‌شود.

استفاده از nfc به منظور قفل گشایی درب مکان‌های مختلف یا اتومبیل

برخی از اتومبیل‌ها نظیر اتومبیل‌های شرکت BMW سوئیچ اختصاصی دارند که به چیپ NFC مجهز است. این نوع سوئیچ‌ها با نزدیک شدن به چیپ ان اف سی اتومبیل منجر به شدن درب خودرو می‌شوند.

تایید عبور برای قفل

همچنین در قفل‌های خاصی هم از چیپ ان اف سی استفاده می‌شود که به موجب آن کارکنان یک شرکت یا کارخانه قادر به عبور و مرور در محل‌هایی می‌شوند که تایید عبور دارند.

حتما در فیلم‌ها دیده‌اید که افراد از این نوع کارت‌های شناسایی به منظور عبور و مرور در مکان‌هایی نظیر شرکت، کارخانه و غیره استفاده می‌کنند.

NFC چیست و چه کاربردی در گوشی های هوشمند دارد؟

فرق ان اف سی با بلوتوث چیست

تفاوت‌های تکنولوژیکی متعددی بین این دو وجود دارد که NFC برخی از مزایای قابل توجه را در شرایط خاص فراهم می‌کند. بحث اصلی به نفع ان اف سی این است که نیاز به مصرف انرژی بسیار کمتر از بلوتوث دارد.

برچسب‌ تبلیغاتی

این قابلیت باعث می‌شود که NFC برای دستگاه‌های غیرفعال مانند برچسب‌های تبلیغاتی مناسب باشد، زیرا آن‌ها می‌توانند بدون یک منبع قدرت عمده کار کنند.

ارتباط بی سیم

بلوتوث و اتصال نزدیک به میدان چندین ویژگی را به اشتراک می‌گذارند، که هر دو شکل ارتباط بی سیم بین دستگاه‌ها را در فاصله‌های کوتاه دارند.

فاصله مکانی

ان اف سی محدود به فاصله تقریبا چهار سانتی متر است در حالی که بلوتوث می‌تواند بیش از سی پایی طول بکشد. در حالی که ممکن است به نظر برسد که بلوتوث در این زمینه برتر است،

هر دو تکنولوژی بلوتوث و NFC مزایا و معایب خود را در مقایسه با یکدیگر دارند و می‌توانند با یکدیگر برای پاسخگویی به نیازهای کاربران همکاری کنند.

NFC چیست و چه کاربردی در گوشی های هوشمند دارد؟

یک نکته دیگر این است که NFC بسیار کندتر از بلوتوث است. این تکنولوژی داده‌ها را با حداکثر سرعت ۴۲۴ کیلوبیت در ثانیه است و این درحالی است که بلوتوث باسرعتی معادل ۱ مگابیت در ثانیه با مصرف انرژی کم ارسال می‌کند.

لازم به ذکر است که ان اف سی دارای یک مزیت عمده است: اتصال سریعتر. با توجه به استفاده از کوپلینگ استقامتی و عدم وجود جفت دستی، کمتر از یک دهم ثانیه طول می‌کشد تا اتصال بین دو دستگاه برقرار شود.

در حالی که بلوتوث مدرن بسیار سریع کانال ارتباطی را برقرار می‌کند. و همچنین بلوتوث برای انتقال دیتا احتیاج به هماهنگی و جفت سازی دارد اما ان اف سی بدون نیاز به سینک شدن اطلاعات را می فرستد.

بعضی از گوشی های مجهز به NFC

گوشی موبایل سونی Xperia XZ2

گوشی موبایل شیائومی Mi 8

گوشی موبایل Blackview BV5800
گوشی موبایل Redmi 9 NFC

اگر به دنبال اطلاعات تکنولوژی و آشنایی با گوشی های شیائومی هستید با سایت ما همراه باشید.

عسل امیدوار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *